Producenci
Wersje językowe

Biotyna na włosy skórę i paznokcie

Biotyna i jej właściwości

Na naszą kondycję zdrowia oraz wygląd ma wpływ wiele czynników. Niedobór niektórych z nich wybitnie odbija się na stanie włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy także biotyna, czyli witamina B7.

Co to biotyna

Biotyna jest obecna w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy do witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach znajduje się siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, uczestniczy w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę rośnie u dzieci, w przypadkach zaburzeń trawiennych, podczas zażywania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.


 

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Dochodząc do komórek, wyposaża je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, budując ją. Zapobiega też siwieniu włosów oraz ich wypatrywaniu.

 

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspiera pracę tarczycy oraz bierze udział w wytwarzaniu protrombiny, która odgrywa ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna ma wpływ na właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współdziała ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając kondycję układu kostno-stawowego. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny w organizmie prezentowany jest poprzez wiele objawów, widocznych już gołym okiem. Przede wszystkim pogarsza się kondycja naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, najczęściej pokryta wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wypadają i siwieją. Dostrzegajmy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.
Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotynę

Aby uniknąć niepożądanych skutków braku biotyny, można przyjmować ją w formie naturalnej lub w formie suplementów. W naturze występuje w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród wyrobów roślinnych największą ilość biotyny posiadają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy musimy pomyśleć o suplementacji. Również, gdy mamy problem z łysieniem, wówczas pomoże biotyna na włosy.

Oceny o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty przyjdzie chwilę poczekać. Niektórzy dostrzegają postęp już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Właściwym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl